VELİ PANEL PENCEREYİ KAPAT

ÇOCUKLAR VE CORONA VİRÜSÜ

ÇOCUKLAR VE CORONA VİRÜSÜ

                                                                                                                                                                                                                                                                                 13.03.2020
                                                                                                              ÇOCUKLAR VE CORONA VİRÜSÜ                  
Değerli Velimiz;
Dünyaca etkili olan “Corona Virüsü”  ülkemizde de korku ve kaygı yaymaya devam etmektedir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak için öncelikle bizlerin soğukkanlı olması gerekmektedir. 5 yaş altı çocuklar virüsün farkında değilse önlemleri sizin almanız yeterli olacaktır. Daha büyük çocukların ise konuşulanlardan, televizyondan ve yakın çevresinden duyduğu yarım ya da abartılı duyumlar endişelenmesine ve korkmasına neden olabilir. İleride uzun süreli psikolojik sıkıntıların yaşanmaması için çocuğunuza bu konuyu panikten uzak, olumlu ve örnekler üzerinden açıklamalısınız.
  Örnek açıklama olarak ; “Şu an dünyada yayılmakta olan Corona adlı bir virüs var. Bu virüs gribe benzeyen bir hastalığa neden oluyor. Bu hastalığın bulaşmaması ve yayılmaması için bazı önlemler almamız gerekiyor.  Bunun için herkesin bir takım çalışmasına ihtiyacı vardır.   Corona virüsü ülkemizden gidene kadar bizim takım çalışmasında ailece yapmamız gerekenler var. Bunun için; 
•    Ellerimizi sık sık yıkamalıyız.
•    İnsanlarla selamlaşırken sarılıp öpmemeliyiz.
•    Kalabalık yerlere gitmemeliyiz.
•    Beslenmemize dikkat etmeliyiz.
•    Tüm bunları rahatlıkla yapabilmemiz için okullar da bir süreliğine tatil edildi. Böylece kendimizi ve çevremizi daha iyi korumuş olacağız”  diyerek bilgilendirme yapabilirsiniz.
Çocuğunuz Corona virüsü yüzünden size korktuğunu söylerse;  “Korkmana gerek yok”, “Düşünme bunları” vb sözler söylemek yerine “Korkunu anlıyorum”, Bazen bende endişelenebiliyorum ” Seni korkutan şeyleri bana anlatabilirsin”, İstersen korkunun resmini çizebilirsin”, “Çizdiğin resmi bana anlatabilirsin” ,“İçine ne zaman kötü bir his gelirse benimle konuşabilirsin”, “Böylece birlikte rahatlamaya çalışırız”. Diyerek çocuğunuzun duygularını bastırmasını engelleyebilirsiniz.  Çocuğunuz anlatmaya istekli değilse kendisinin kurduğu ve öğüt içermeyen oyunlar oynayarak yine duygularını dışarıya çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.
   Dünyada ve ülkemizde yaşanan bu durumunun en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde atlatılması ve psikolojik hasarların yaşanmaması için herkese dikkatli, tedbirli ve güzel  günler dileriz…

                                                                                                                                                                                                                                    AYDOĞDU REHBERLİK BİRİMİ

25.03.2020